Co se děje při bohoslužbě?

Setkání, kterému říkáme bohoslužba, má ustálenou podobu. O jejím tvaru rozhoduje staršovstvo sboru. Takže v jiném evangelickém kostele může bohoslužba vypadat trochu jinak než u nás. Obvyklý pořad nedělních bohoslužeb v České Třebové je následující:

Úvodní slovo
Píseň
Modlitba
1. čtení z Bible
Píseň
2. čtení z Bible
Kázání
Píseň

Večeře Páně (každou čtvrtou neděli v měsíci a o svátcích)
Ohlášky
Píseň
Přímluvná modlitba + modlitba Páně
3. čtení z Bible
Požehnání
Píseň
Sbírka
Osobní rozloučení s farářem

Jednotný pořádek neznamená, že by bohoslužba byla pokaždé stejná. Zpíváme různé písně (s doprovodem na varhany, kytaru nebo harmonium), čteme různé biblické oddíly, každou neděli se soustředíme na něco trochu jiného.

Kázání je promluva trvající obvykle 10-15 min. Název "kázání" souvisí se slovem "vzkazovat", nikoli se slovem "ukáznit". Je obvykle zaměřeno na jedno konkrétní téma, které volí farář. O svátcích je téma určeno obsahem svátků, příležitostně je kázání zaměřeno na aktuální společenské dění. Tématika kázání vychází z biblických textů, které zazní při bohoslužbě. Stejné téma se v rámci jedné bohoslužby často objeví také v modlitbách a některých písních.

Večeře Páně je společné symbolické stolování a připomínka největšího Božího zásahu do světa. Stojíme kolem jednoho stolu a vnímáme, že patříme k sobě navzájem. Při přijímání chleba a vína rozpoznáváme, že patříme k Ježíši Kristu, který je naším životodárným pokrmem a posilou.

Trojice symbolů charakterizuje křesťanskou bohoslužbu:

  • Bible - jako kniha, z níž při bohoslužbě pravidelně čteme a v níž nalézáme důležité odkazy na neviditelného Boha.

  • Křestní konvička - jako symbol životodárné a špínu smývající vody, a zároveň jako upomínka na závazek těch, kdo se rozhodli pro křest.

  • Kalich - jako odkaz k Ježíšově utrpení a také k tomu, že tvoříme společným stolováním tvoříme rodinu bratří a sester.